všechny příspěvky

Co je to volatilita her v online kasinu?

10. 7. 2024

V minulých dílech našich edukačních příspěvků jsme si vysvětlili například co je to RTP a nebo jaké jsou základní principy fungování her v online kasinu. V tomto článku se zaměříme na pojem volatilita her. Vysvětlíme si, co tento pojem znamená, jaký má vliv na hraní, kde a jak ho nalézt a samozřejmě uvedeme i několik konkrétních příkladů her s různou volatilitou.

Co je to volatilita?

Volatilita je důležitý pojem ze světa her v online kasinech, který určuje frekvenci a výši výher, které může hráč během hraní očekávat. Zároveň volatilita ukazuje to, jakou míru rizika daná hra přináší. Každý hráč si tak může zvolit hru s vysokou volatilitou, která přináší ojedinělé, avšak vysoké výhry, nebo hru s nízkou volatilitou, kde je skoro každá otočka výherní, avšak přináší pouze velmi malé výhry.

Jaký má vliv na hraní?

Z této tabulky si může každý hráč odvodit, dle rizika, jaké je ochotný akceptovat, jakou hru si zvolí. Při volbě konkrétní hry doporučujeme zvážit i odhadovanou délku hraní, výši finančního konta a výši sázky.

Pokud má hráč dispozici například pouze pár desítek Kč na hraní a chce ve hře vydržet co nejdéle, vyplatí se zvolit hru s nízkou volatilitou, u které může očekávat poměrně stabilní přísun malých výher. Naopak pokud má hráč řádově tisíce Kč na hraní, je zkušený a trpělivý, a chce zariskovat s vidinou opravdu vysoké výhry, je na místě věnovat dostatek času nějaké hře s vysokou volatilitou.

Kde a jak zjistit volatilitu her?

Na rozdíl od RTP, které musí být dle platné legislativy „veřejné“ (je vždy uvedeno v herním plánu každé hry), u volatility tomu tak není. Přesto však v některých případech můžeme její přesnou hodnotu dohledat a ve zbylých případech alespoň odhadnout.

V prvé řadě se můžeme podívat na webové stránky jednotlivých herních dodavatelů, kde po rozkliknutí detailů dané hry častokrát její volatilitu nalezneme. Z naší aktuální nabídky herních providerů volatilitu svých her uvádí Synot, Kajot, Amusnet, Apollo a Casimi.

Volatilitu her od ostatních dodavatelů můžeme bohužel pouze odhadovat, a to zejména na základě výherní/výplatní tabulky, kterou v každé hře nalezneme. Obecně lze říci, že čím vyšší násobky u jednotlivých herních symbolů vidíme, tím větší bude mít hra volatilitu. Hrát roli může také množství bonusových funkcí ve hře (např. bonusové freespiny, mystery výhry, scatter symboly atd.). Zpravidla platí, že čím více bonusových funkcí hra obsahuje, tím vyšší volatilitu má.

Například u hry Hunter’s Dream 2 symboly vlka a myslivce vyplácejí sto až dokonce tisíci násobky sázky a tudíž je jasné, že hra má velkou volatilitu a na takto vysoké výhry bude potřeba si pořádně počkat.

Zatímco třeba u hry Respin Joker je nejvyšší možný násobek pouze 50x za tři zvonky na jedné výherní linii. Je tedy zřejmé, že tato hra bude mít poměrně nízkou volatilitu.

Příklady volatility u konkrétních her

Mezi hry s vysokou volatilitou můžeme zařadit například Skull Bonanzu od Synotu.

Poměrně vysokou volatilitu má také například Chica Bonita od Kajotu.

Mezi hry se střední volatilitou můžeme zařadit například Turbo Kick nebo Quicksticks od Apolla.

Nízkou volatilitu nalezneme například u hry Respin Double od Casimi.