všechny příspěvky

Co to je RTP a jaké je na Tokyu?

6. 5. 2024

V tomto článku bychom vám rádi vysvětlili vše ohledně pojmu RTP, který je pro hraní her v online kasinech velmi důležitý. Přesto o něm řada hráčů neví, nebo ho nebere v potaz. Pojďme si tedy popsat, co tato zkratka znamená, jaké mohou být její hodnoty, kde ji nalézt a jakým způsobem ovlivňuje vaše hraní. Na konci článku vám také exkluzivně odhalíme několik konkrétních hodnot RTP na Tokyu za duben 2024.

Co znamená RTP

Zkratka RTP pochází z anglického spojení „return to player“, což znamená „návratnost hráči“. V češtině se většinou můžeme setkat s výrazem „výherní podíl“. Jedná se o hodnotu vyjádřenou v procentech a běžně se pohybuje v rozmezí 95 % až 98 %. Znamená to, že hra dlouhodobě vrací hráči 95 až 98 % jím prosázené částky.

Každá hra je před spuštěním certifikována Ministerstvem financí ČR a má pevně stanovené RTP, které dlouhodobě dosahuje. Pokud by kdokoliv chtěl změnit RTP dané hry, musela by hra opět projít certifikačním procesem. Zároveň platí legislativa, která udává, že RTP se musí pohybovat v rozmezí 75 % až 100 %. Jak jsme ale již uvedli, ve skutečnosti se RTP drtivé většiny her pohybuje v rozmezí 95 % až 98 %.

Certifikované RTP jednotlivých her naleznete vždy v Herním plánu. Někteří herní poskytovatelé, například Vsaď a Hrej, uvádí RTP i přímo v informacích uvnitř dané hry.

Dlouhodobost

Velice důležité je právě slovo dlouhodobě. Bavíme se zde řádově o milionech spinů potřebných k tomu, aby bylo dosaženo RTP, na které je hra certifikována. Pokud má hra RTP například 96 %, nelze očekávat, že vám s prosázené stokoruny vrátí 96 Kč. Ani z prosázené tisícikoruny 960 Kč.

Pokud hrajete nepravidelně a čistě pro zábavu, vybíráte si pravděpodobně spíše hry, které vás vizuálně zaujmou, baví vás a máte pocit, že vám přinášejí pěkné výhry. V tomto případě nemá příliš smysl si lámat hlavu s RTP.

Pokud však hrajete pravidelně a dlouhodobě jednu a tu samou hru, stojí za zvážení, jestli jste si vybrali tu správnou. Jestliže uděláte řádově desítky či stovky tisíc spinů ročně, může už hrát určitou roli, jestli vámi vybraná hra má RTP 95 % nebo 98 %.

V každém případě však platí, že RTP souvisí pouze s počtem spinů, nikoliv s výší vaší sázky. Je tedy jedno, jestli spinujete za 10 Kč nebo za 500 Kč. Vždy bude záležet jenom na celkovém počtu spinů – čím více jich uděláte, tím více se přiblížíte certifikovanému RTP dané hry.

Výkyvy v RTP

Výše zmíněných milion a více spinů se na našich hrách nedosáhne v řádu dnů, týdnů a někdy ani měsíců. Samozřejmě záleží na konkrétní hře a její popularitě. Nicméně v tomto krátkodobém časovém horizontu RTP kolísá a zcela běžně se může dostat mimo standardní rozmezí 95 % až 98 %. Jeden den tak hra může vracet přes 120 % prosázené částky, zatímco další den vrátí sotva 90 % prosázené částky. Z dlouhodobého hlediska se však návratnost ustálí vždy na hodnotě certifikované pro danou hru.

Na hře 100 Hot Wild od Tech4Bet, která je nejhranější hrou na Tokyu, se za rok 2023 odehrálo 4,64 milionů spinů. Velmi teoreticky tedy lze říci, že k dosáhnutí certifikovaného RTP byly potřeba zhruba 4 měsíce hraní, za které se odehrálo 1,16 milionů spinů. Během těchto 4 měsíců mohla mít hra některé dny RTP vyšší než 100 % a některé třeba jen 80 %.

Konkrétní hodnoty RTP na Tokyu za duben 2024

RTP nejhranější hry podle celkové výše sázek:

Hunter’s Dream 2 RTP 98,19 %

RTP nejhranější hry podle celkového počtu spinů:

Multiplay 81 RTP 98,27 %

Nejvyšší RTP:

It’s a Bet RTP 204,26 %

U této hry se však odehrálo pouze 127 spinů, tudíž je údaj o RTP velice zkreslený. Proto vám poskytneme ještě údaj z jiné hry, kde se odehrály řádově desítky tisíc spinů a hodnota RTP tak bude více relevantní.

Joker 27 RTP 138,85 %.

Nejnižší RTP:

8 Flowers 38,73 %

U této hry se však odehrálo pouze 118 spinů, tudíž je údaj o RTP velice zkreslený. Proto vám poskytneme ještě údaj z jiné hry, kde se odehrály řádově tisíce spinů a hodnota RTP tak bude alespoň trochu více relevantní.

Dragons Of Fortune RTP 65,76 %