všechny příspěvky

Jak fungují hry v online kasinu?

19. 12. 2023

V tomto článku vám stručně a přehledně popíšeme, jak fungují hry v online kasinu Tokyo. Představíme a vysvětlíme vám nejdůležitější pojmy jako například válce, sloty na válce, výherní linie, herní symboly, RTP či maximální sázky a výhry. Tyto pojmy jsou potřebné k tomu, abyste hrám porozuměli a mohli si užít plnou porci zábavy při hraní. Při vysvětlování různých pojmů budeme odkazovat přímo na vybrané hry, kterých se to týká – ať už prostřednictvím ilustračního obrázku, nebo prokliku na danou hru. Článek je primárně určen pro úplně nové či začínající hráče. Zároveň však věříme, že i zkušenější hráči v něm naleznou nové a zajímavé informace.

Válce

Válec je graficky znázorněný sloupec symbolů ve hře. Hry mají 3, 4 nebo 5 válců a podle toho se dělí na tříválcové, čtyřválcové a pětiválcové.
Na ilustračním obrázku vidíte tříválcovou hru Respin Joker.

Sloty na válec

Sloty na válec označují počet symbolů na jednom válci hry. V drtivé většině her jsou 3 symboly nad sebou na jednom válci – viz výše zobrazená hra Respin Joker.
Na ilustračním obrázku vidíte hru Hell’s Wall, která má 5 válců a je unikátní tím, že na každém válci má jiný počet slotů – na prvním válci je pouze jeden symbol, naopak na třetím válci jsou symboly čtyři.

Výherní linie

Výherní linie prochází v různých směrech skrz naskrz všemi válci a jsou určující pro vznik výherních kombinací. Výherní linie jsou v některých hrách graficky zvýrazněny na pozadí – třeba ve výše zmíněném Respin Jokerovi. Ve většině her však nejsou výherní linie na první pohled patrné a najdete je vždy v herním plánu konkrétní hry. Hry mají různý počet výherních linií. Například hra Hardcore má pouze jednu výherní linii, naopak hra 243 Hot Ways má 243 výherních linií. Zjednodušeně lze říci, že čím více válců hra má, tím více má i výherních linií – nejedná se však o pravidlo. Pravděpodobně nejpopulárnější jsou hry, které mají 81 výherních linií.
Na ilustračním obrázku vidíte hru Hardcore, která má viditelně zvýrazněnou pouze jednu výherní linii.

Výherní kombinace

Výherní kombinace označuje kombinaci symbolů na výherní linii, která vede k vyplacení výhry. Ke vzniku výherní kombinace jsou zpravidla potřeba alespoň tři stejné symboly. V naprosté většině her jsou výherní kombinace platné zleva doprava. Existují však i výjimky. Například ve hře Firebird Double 27 mohou výherní kombinace začínat zleva i zprava.

Herní symboly

Každá hra obsahuje set různých symbolů, které se objevují na válcích a na výherních liniích tvoří výherní kombinace. Nejčastěji vyskytujícími symboly jsou symboly různých druhů ovoce. Jedná se většinou o třešně, citrony, pomeranče, blumy/švestky, hroznová vína a melouny. Dalšími velmi častými symboly ve hrách jsou sedmičky, hvězdičky, zvonky, bary a nebo speciální symboly v podobě různých postav, po kterých se hra jmenuje. Například ve hře Respin Joker naleznete Jokera nebo ve hře Zeus Wild Thunder naleznete Dia. Dále existuje řada tematicky zaměřených her, ve kterých se vzhled symbolů odvíjí od motivu hry – jedná se například o hry Mega Carp Caramba, 81 Attila, Football On Fire, Crazy Weather nebo Vikings.

Jednotlivé symboly mají různě vysoké hodnoty, které stanovují, jakou částku vám vyplatí výherní kombinace tvořená danými symboly. Výplatní tabulku jednotlivých symbolů naleznete vždy v herním plánu konkrétní hry. Z ovoce jsou tradičně nejhodnotnější hroznová vína a melouny. Z ostatních klasických symbolů to jsou sedmičky a zvonky. Naopak nejmenší hodnotu mívají třešně.

Kromě klasických symbolů má drtivá většina her ještě různé speciální symboly, které hru něčím ozvláštňují. Nejčastěji se jedná o takzvaný wild symbol, který zpravidla ostatní běžné symboly nahrazuje, čímž dochází k vytváření dalších výherních kombinací a zároveň v některých případech také danou výherní kombinaci násobí a zvyšuje tak výhru. Dále se můžete ve hrách setkat se scatter symboly, které se zpravidla objevují kdekoliv na válcích bez ohledu na výherní linie a mohou spouštět bonusovou hru nebo vyplácet náhodnou mystery výhru.

Na ilustračním obrázku naleznete set herních symbolů ze hry Multiplay 81.

Sázka

Na začátku hraní kterékoliv hry je potřeba zvolit vaši sázku. Sázka je částka, která se odečte z vašeho herního konta za jedno otočení válců v dané hře. Většina her umožňuje sázky v rozmezí 1 Kč až 1 000 Kč. Zpravidla lze zvolit sázky 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, násobky 10 až do 100 Kč, 200 Kč, 300 Kč, 400 Kč, 500 Kč a nakonec 1 000 Kč. Například u populární hry Multiplay 81 je však minimální možná sázka 5 Kč. Více než 1 000 Kč neumožňuje žádná hra z legislativních důvodů. Zároveň však existují i hry, kde se sází přímo na výherní linie. Například u hry Amazons‘ Wonders můžete vsadit 0,1 Kč na výherní linii a jelikož hra má v základním nastavení 30 linií, tak vaše sázka bude činit 3 Kč.

Vedle kolonky pro nastavování sázky bývá u většiny her také tlačítko „max bet“, které vám nastaví nejvyšší možnou sázku s ohledem na výši vašeho herního konta a s ohledem na výši maximální sázky ve hře. Pokud máte k dispozici například 590 Kč a kliknete na tlačítko „max bet“, dojde k nastavení sázky na 500 Kč.

Maximální výhra

Každá hra má ve svém herním plánu uvedený maximální násobek vaší sázky, který můžete vyhrát – tedy maximální možnou výhru z jednoho otočení. Maximální výhra z jednoho otočení je legislativně omezena na 500 000 Kč. Například hra Tiki Princess umožňuje vyhrát až 1 000 násobek vaší sázky, hra Skull Bonanza dokonce až 10 000 násobek. Z důvodu zmíněného legislativního omezení musí být omezeny i maximální sázky na takovýchto hrách – na Tiki Princess je proto maximální sázka 300 Kč a na Skull Bonanza pouze 50 Kč. Naprostá většina her však nabízí maximální výhru v rozmezí zhruba 200 až 500 násobku sázky, což je v souladu s maximální možnou sázkou 1 000 Kč.

Spin, respin, freespin, autospin

Spin, v češtině otočka, značí jedno otočení válců, které vám strhne z vašeho herního konta částku ve výši vámi nastavené sázky.

Respin je opakované zatočení, které je vyvoláno nějakou událostí ve hře. Například dojde-li ve hře Chica Bonita k jakékoliv výhře, následuje vždy respin. Nebo pokud ve hře Respin Joker padne výherní kombinace obsahující symbol Jokera, dochází též k respinu. K respinu dochází vždy za hodnotu vaší sázky, ale tato hodnota se vám z herního konta nestrhává – respin je tedy vždy zdarma.

Freespiny jsou volná zatočení, která můžete získat v rámci nějaké akce, bonusu nebo soutěže na sociálních sítích. Pokud dostanete například 50 freespinů po 2 Kč na hru Goblinions, znamená to, že můžete otevřít tuto hru a provést 50 otočení se sázkou 2 Kč, aniž by se vám strhla jakákoliv částka z vašeho herního konta.

Autospin je funkce hry, díky které si můžete nastavit automatické otáčení válců bez nutnosti opakovaně klikat myší či mezerníkem. Někteří herní dodavatelé na svých hrách umožňují nastavit konkrétní počet automatických spinů – například Synot nebo E-Gaming.

RTP

RTP je zkratka anglického spojení „return to player“, což přeloženo do češtiny znamená „návratnost hráči“. Jedná se o hodnotu vyjádřenou v procentech a běžně se pohybuje v rozmezí 95 % až 98 %. Znamená to, že hra dlouhodobě vrací hráči 95 – 98 % jím prosázené částky. Každá hra má mírně odlišné RTP a to může krátkodobě lehce klesat nebo stoupat. Vždy se tak děje ale v souladu s certifikací dané hry Ministerstvem financí ČR. RTP dané hry naleznete vždy pod termínem „herní podíl“ v jejím herním plánu.