všechny příspěvky

Legislativní změny týkající se online kasin v roce 2024

2. 1. 2024

S novým rokem 2024 vešlo v platnost aktualizované znění Zákonu o hazardních hrách, který je stěžejním souborem pravidel pro provoz licencovaných online kasin na území ČR. Aktualizace zákona nám přináší několik změn, které si v tom článku stručně představíme.

Turnaje

S novou aktualizací zákona končí možnost pořádat jakékoliv turnaje o ceny, jelikož podle našich zákonodárců turnaje podněcují k vyšší soutěživosti mezi jednotlivými hráči, což může být potenciálně škodlivé. Ostatní bonusové akce s požadavky na vklad či protočení budou i nadále probíhat. Stejně tak bude možné pořádat různé giveaway a soutěže na našich sociálních sítích.

Zdanění

Od nového roku se také rapidně snížil limit pro zdanění z čistých výher a to sice z 1 milionu Kč na 50 tisíc Kč. Znamená to, že pokud váš roční úhrn výher po odečtení vámi vložených peněz do hry přesáhne 50 000 Kč, je potřeba částku zdanit (uvést ji v daňovém přiznání). Limit 50 000 Kč platí pro všechny online kasina najednou. Pokud hráč hraje u více provozovatelů, je potřeba si jednotlivé čisté výhry sečíst a zjistit, jestli dohromady nepřesahují zmíněný limit.

Příklad 1: Hraji pouze na Tokyu a za celý kalendářní rok moje vklady činily 38 500 Kč a výběry 55 000 Kč. Moje čisté výhry tedy činily 16 500 Kč, což je v rámci limitu 50 000 Kč a žádné zdanění řešit nemusím.

Příklad 2: Hraji u více provozovatelů zároveň. Na Tokyu moje vklady činily 90 000 Kč a výběry 140 000 Kč. U provozovatele 2 jsem vložil/a 15 000 Kč a vybral/a 30 000 Kč. Celkově tedy moje čisté výhry činní 65 000 Kč a mám povinnost je uvést v daňovém přiznání a zdanit.

Registrace

Dvě změny se týkají také procesu registrace. První změnou je, že již nebudou existovat dočasná konta. Hráč se musí tedy ihned kompletně registrovat a disponovat k tomu veškerými potřebnými údaji. Druhou změnou je, že bude umožněna registrace i cizím státním příslušníkům.